Podstawy astmy: Co musisz wiedzieć o tej chorobie płucAstma jest przewlekłą chorobą płuc, która może być wywołana przez różne czynniki. Gdy tak się dzieje, mogą wystąpić objawy takie jak świszczący oddech, duszności i kaszel. Wynikają one ze stanu zapalnego w płucach, który powoduje zwężenie dróg oddechowych. Ponadto, pandemia astmy osiągnęła alarmujące rozmiary na całym świecie i jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego wśród dzieci i młodych dorosłych. Według statystyk, około 17 milionów Amerykanów żyje obecnie z astmą - i liczba ta wciąż rośnie każdego roku. Oprócz tego, że jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu oddechowego w Stanach Zjednoczonych, astma jest również jedną z najbardziej uleczalnych. Przy odpowiednim leczeniu i samodzielnej opiece, pacjenci mogą prowadzić normalne życie z niewielkimi ograniczeniami.

Co to jest astma?

Astma to choroba płuc, która powoduje nawracające ataki świszczącego oddechu, duszności, kaszlu i ucisku w klatce piersiowej. Jest to wynik zapalenia w płucach (stan ten nazywany jest "nadreaktywnością dróg oddechowych"). Drogi oddechowe w płucach są normalnie elastyczne, rozszerzają się przy wdechu i kurczą przy wydechu. U osób z astmą, drogi oddechowe są bardziej wrażliwe i podatne na zwężenie, co zakłóca normalne oddychanie.

Osoby z astmą mogą mieć jeden lub więcej z następujących objawów, gdy ich drogi oddechowe są obrzęknięte i zablokowane: Świszczący oddech: wysoki gwizd podczas wydechu. Nie wszystkie osoby chore na astmę mają świszczący oddech. Ucisk w klatce piersiowej: uczucie ciśnienia lub ściskania w przedniej części klatki piersiowej, które może być gorsze podczas wdechu i wydechu. Duszność: uczucie, że nie jesteś w stanie nabrać wystarczająco dużo powietrza do płuc. Kaszel: nagłe wezwanie do kaszlu, w wyniku którego wydobywa się flegma lub plwocina. Zmęczenie: ogólne poczucie wyczerpania, osłabienia lub braku energii.

Co powoduje astmę?

Nie ma jednej przyczyny astmy. Chociaż niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój astmy, jest ona zwykle wywoływana przez kombinację ekspozycji na pewne czynniki drażniące i genetycznych predyspozycji danej osoby. Astma jest zwykle wywoływana przez pewne alergeny, takie jak roztocza kurzu, karaluchy, zwierzęta domowe, niektóre pyłki i niektóre rodzaje pleśni.

Inne czynniki, które mogą wywołać atak astmy to zimna pogoda, ćwiczenia, smog, dym, silne zapachy i infekcje wirusowe. Stres i zdenerwowanie emocjonalne mogą również wywołać atak u niektórych osób z astmą. Symptomy astmy:

  • Świszczący oddech - wysoki, gwiżdżący dźwięk przy wydechu. Nie wszyscy ludzie z astmą świszczą.
  • Ucisk w klatce piersiowej - uczucie ucisku lub ściskania w przedniej części klatki piersiowej, które może być gorsze podczas wdechu i wydechu.
  • Duszność - uczucie, że nie jesteś w stanie nabrać wystarczająco dużo powietrza do płuc.
  • Kaszel - nagła potrzeba odkaszlnięcia, wydobycia flegmy lub plwociny.
  • Uczucie zmęczenia - ogólne poczucie wyczerpania, osłabienia lub braku energii.

Rodzaje astmy

Istnieją dwa rodzaje astmy - alergiczna i niealergiczna. Astma alergiczna jest wywoływana przez różne alergeny, które powodują nadmierną reakcję układu odpornościowego i powodują, że drogi oddechowe puchną i zwężają się. Może to nastąpić w wyniku ekspozycji na roztocza kurzu, karaluchy, sierść zwierząt domowych, pyłki, niektóre rodzaje pleśni, żywność lub inne alergeny. Astma niealergiczna jest wywoływana przez takie czynniki jak niektóre leki, stres, zimne powietrze i ćwiczenia.

Te rodzaje astmy są często leczone na różne sposoby, ale często mogą być leczone w połączeniu.

Leczenie astmy

Po zdiagnozowaniu astmy, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że rozumiesz swoje własne wyzwalacze i podjąć kroki, aby ich uniknąć. Zrozumienie swojej astmy i nauczenie się jak nią zarządzać są kluczem do prowadzenia normalnego życia i uniknięcia poważnych komplikacji.

Kiedy już zidentyfikujesz swoje objawy i określisz najlepszy sposób postępowania, będziesz chciał się upewnić, że masz pod ręką niezbędne leki i sprzęt. W wielu przypadkach astma może być leczona za pomocą prostych zmian w codziennej rutynie. Poniżej przedstawiamy typowe sposoby leczenia astmy:

Ćwiczenia: Niektóre ćwiczenia są dobre dla osób z astmą. Jednak ćwiczenia aerobowe, które trwają dłużej niż 10 minut mogą wywołać atak u osób z umiarkowaną lub ciężką astmą. Ważne jest, aby znać swoje ograniczenia i unikać ćwiczeń, gdy astma się nasila.

W dzisiejszych czasach astma jest stale rosnącym problemem, coraz więcej osób rozwija astmę lub ma jej objawy. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc chronić się przed astmą, jak również pomóc kontrolować astmę, jeśli już ją masz. Oto kilka wskazówek:

Utrzymuj swój dom w czystości, a swoje otoczenie tak wolne od kurzu, jak to tylko możliwe. To pomoże Ci uniknąć alergii i czynników wyzwalających astmę, takich jak karaluchy i inne szkodniki.