Najlepsze leki na mukowiscydozę, które pomogą Ci łatwiej oddychaćMukowiscydoza to genetyczna choroba płuc, która w przeważającej mierze dotyka osoby o rodowodzie północnoeuropejskim. Jest to najczęstsza śmiertelna choroba genetyczna wśród osób o białym pochodzeniu. Choroba ta powoduje gromadzenie się lepkiego śluzu w płucach i innych narządach, co utrudnia oddychanie i prawidłowe trawienie pokarmów. Chorzy na mukowiscydozę wymagają leczenia przez całe życie, aby zarządzać objawami, zmniejszyć objawy i zapobiec powikłaniom. Właściwe leki oraz dostępna e-recepta mogą pomóc ludziom z mukowiscydozą żyć dłużej, zdrowsze życie. Oto 10 najlepszych leków na mukowiscydozę dostępnych obecnie w leczeniu tej choroby.

Colestyramina (kwas cholowy)

Kolestyramina to lek, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych w jelitach. Kwasy żółciowe odpowiadają za rozkładanie tłuszczu w przewodzie pokarmowym, więc mniejsza ich ilość oznacza mniejszy rozkład tłuszczu. Niektóre cząsteczki tłuszczu są w końcu wchłaniane do płuc, powodując gromadzenie się śluzu i zwiększając ryzyko infekcji płuc u osób z mukowiscydozą. Kolestyramina jest często stosowana w celu zapobiegania zakażeniom płuc u osób z mukowiscydozą jako część ich codziennego leczenia. Jednak może powodować ból brzucha i biegunkę i może nie być odpowiedni dla każdego. Colestyramina jest przepisywana zarówno w postaci tabletek, jak i proszku, który można dodać do żywności.

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy to leki, które zmniejszają stan zapalny w całym organizmie, a w mukowiscydozie jest to szczególnie przydatne w płucach. Leki kortykosteroidowe są często przepisywane pacjentom z mukowiscydozą, którzy mieli infekcję płuc, ponieważ pomagają w leczeniu i zmniejszają ryzyko powikłań. Długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych może jednak powodować cukrzycę, przyrost masy ciała i osteoporozę.

Terapia zastępcza enzymami trzustkowymi

Terapia zastępcza enzymami trzustkowymi (PERT) to leczenie mukowiscydozy, które polega na przyjmowaniu enzymów trzustkowych, zwanych też powszechnie pankreatyną, w postaci leku. Enzymy te rozkładają żywność, która w przeciwnym razie może być trudna do strawienia z powodu nagromadzenia śluzu w przewodzie pokarmowym u pacjentów z mukowiscydozą. Terapia PERT jest zalecana dla pacjentów z mukowiscydozą, którzy mają niewydolność trzustki, czyli stan, w którym trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów do prawidłowego rozkładu pokarmu. PERT może być podawany w postaci tabletek lub przez linię dożylną w ramieniu lub dłoni.

Rotaconazol

Rotaconazol jest lekiem, który zwalcza infekcje grzybicze u osób z mukowiscydozą. Niektóre rodzaje grzybów żyją na skórze, w nosie i w ustach i są przenoszone na inne osoby poprzez dotyk i oddychanie. Osoby z mukowiscydozą są w grupie wysokiego ryzyka zakażeń grzybiczych ze względu na gromadzenie się śluzu w płucach. Rotatorazol jest często przepisywany z antybiotykami w celu leczenia zakażeń płuc wywołanych przez grzyby. Ważne jest, aby wziąć ten lek zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli czujesz się lepiej, ponieważ grzyb może stać się odporny na leczenie. Chociaż powszechne działania niepożądane obejmują ból brzucha i nudności, rotatorazol jest ogólnie dobrze tolerowany i jest szeroko stosowany od lat 90.

N-Acetylocysteina (NAC)

N-Acetylocysteina (NAC) to lek, który jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia infekcji płuc u osób z mukowiscydozą. Ma również właściwości antyoksydacyjne, które mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzenia płuc spowodowanego nagromadzeniem śluzu, które jest powszechne w tej chorobie. NAC jest często stosowany obok antybiotyków w celu zapobiegania i leczenia zakażeń płuc u osób z mukowiscydozą i jest czasami przepisywany pacjentom z mukowiscydozą, którzy stosują program detoksykacji płuc (LDTP). Tego typu leki na mukowiscydozę są zwykle podawane trzy razy dziennie. Główne zalety tego leku to fakt, że jest on stosunkowo niedrogi i ma niewiele skutków ubocznych. NAC może być również łączony z innymi lekami na mukowiscydozę, aby zwiększyć ich skuteczność.

Synchronizowane oddychanie i rehabilitacja płucna

Zsynchronizowane oddychanie to ćwiczenie oddechowe, które jest czasem stosowane w leczeniu mukowiscydozy. Polega ono na braniu regularnych, głębokich oddechów dwa razy dziennie przez 5 do 10 minut. To ćwiczenie oddechowe może poprawić czynność płuc u osób z mukowiscydozą i zmniejszyć zapotrzebowanie na dodatkową tlenoterapię. Technika zsynchronizowanego oddychania została opracowana w latach 90-tych, a obecnie trwają badania mające na celu sprawdzenie jej skuteczności. Rehabilitacja płucna jest rodzajem programu ćwiczeń, który jest zaprojektowany, aby pomóc osobom z mukowiscydozą poprawić funkcje oddechowe i zmniejszyć zapotrzebowanie na tlen uzupełniający. Jest ona ogólnie zalecana dla osób z mukowiscydozą, które otrzymują tlenoterapię uzupełniającą przez co najmniej 6 godzin dziennie. Istnieje wiele różnych rodzajów programów rehabilitacji pulmonologicznej, a pacjenci mogą wybrać taki, który najlepiej odpowiada ich potrzebom.