Jaka jest różnica między gruźlicą a chorobą płuc?Gruźlica jest chorobą płuc wywołaną przez bakterie. Gdy ktoś zachoruje na gruźlicę, może ona stać się chorobą przewlekłą i potencjalnie śmiertelną, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Gruźlica powoduje inne objawy niż wiele innych rodzajów chorób płuc, ale istnieją inne choroby płuc, które mogą naśladować oznaki i objawy gruźlicy. Większość osób, które zachorowały na gruźlicę to osoby nieleczone lub te z osłabionym układem odpornościowym. Istnieje kilka testów do diagnozowania gruźlicy, w tym testy skórne, badania krwi, badania plwociny i inne. Istnieje wiele rodzajów chorób płuc, które mają podobne objawy do gruźlicy, jak astma, rozedma, bronchiektaza i inne. Choroby te zazwyczaj powstają w wyniku długotrwałego narażenia na czynniki drażniące, ale mogą również rozwijać się w wyniku innych czynników, takich jak genetyka lub infekcje.

Kto choruje na płuca?

Choroby układu oddechowego mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, rasy, płci czy klasy społeczno-ekonomicznej. Ryzyko zachorowania na chorobę układu oddechowego zależy od wielu czynników, takich jak środowisko, w którym się przebywa, wykonywany zawód czy styl życia. Do najczęstszych chorób układu oddechowego należą astma, POChP, bronchiektaza i różne rodzaje zapalenia płuc.

Astma i POChP to najczęstsze rodzaje chorób płuc. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną, która wpływa na drogi oddechowe, podczas gdy POChP jest terminem parasolowym używanym do opisania grupy chorób płuc, które powodują długotrwałe uszkodzenie płuc.

Choroba płuc a gruźlica: Które objawy są spowodowane przez którą chorobę?

Prześledźmy najczęstsze objawy i ich możliwą przyczynę, a także różnice w leczeniu.

  • Duszność - Duszność jest częstym objawem zarówno gruźlicy, jak i choroby płuc. Gdy ktoś ma chorobę płuc, może mieć wrażenie, że nie może złapać oddechu, nawet podczas odpoczynku. Natomiast w przypadku gruźlicy może wystąpić duszność, zwłaszcza podczas kaszlu. Duszność spowodowaną chorobą płuc można leczyć za pomocą tlenoterapii i niektórych leków, które pomagają rozluźnić mięśnie klatki piersiowej. Osoby chore na gruźlicę będą musiały rozpocząć podawanie antybiotyków w celu leczenia infekcji.
  • Kaszel - Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów gruźlicy. Ważne jest, aby pamiętać, że gruźlica jest zakaźna, więc ci, którzy rozwijają kaszel z niego może rozprzestrzeniać chorobę. Kaszel spowodowany przez choroby płuc często może być leczony lekami bez recepty, podczas gdy gruźlica jest leczona antybiotykami. Jednak u osób chorych na gruźlicę może wystąpić również suchy kaszel (bez śluzu), podczas gdy u osób z chorobami płuc występuje kaszel śluzowy.
  • Gorączka - gorączka spowodowana chorobą płuc jest zwykle niewielka, ale może utrzymywać się przez kilka tygodni. Z drugiej strony, gorączka spowodowana gruźlicą może być wysoka i krótkotrwała.
  • Ból w klatce piersiowej - Zarówno gruźlica, jak i choroby płuc mogą powodować ból w klatce piersiowej, chociaż jest on bardziej prawdopodobny w przypadku gruźlicy, ponieważ jest ona zakaźna. Ponadto, ból związany z gruźlicą jest zazwyczaj silny i zlokalizowany w górnej części klatki piersiowej. Ból związany z chorobą płuc jest często łagodniejszy i odczuwany w dolnej części klatki piersiowej.
  • Bóle głowy - Bóle głowy spowodowane chorobą płuc są często odczuwane nad oczami i są wynikiem zwiększonego ciśnienia w żyłach. Osoby chore na gruźlicę mogą również odczuwać bóle głowy, ale są one spowodowane skurczami mięśni i ciśnieniem w zatokach.
  • Zawroty głowy - Zawroty głowy odczuwane przez osoby z chorobą płuc są często spowodowane niską zawartością tlenu we krwi i wysoką zawartością dwutlenku węgla we krwi. Osoby z gruźlicą mogą również doświadczać zawrotów głowy, ale jest to zazwyczaj wynik niskiego poziomu cukru we krwi.
  • Zmęczenie - Obie choroby mogą powodować skrajne zmęczenie, chociaż zmęczenie odczuwane przez osoby z gruźlicą jest bardziej dotkliwe i częściej towarzyszą mu inne objawy.

Jak diagnozuje się chorobę płuc?

Najlepszym sposobem na określenie, co jest przyczyną objawów danej osoby, jest przeprowadzenie badania fizycznego i zlecenie testów medycznych. Testy te mogą pomóc zdiagnozować chorobę płuc danej osoby i wykluczyć inne możliwe choroby. Historia pacjenta będzie również podjęte przez lekarza, aby pomóc zidentyfikować wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogły wywołać objawy, takie jak alergie lub czynniki środowiskowe.

Istnieje wiele rodzajów badań stosowanych w celu zdiagnozowania choroby płuc, w tym badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i badania moczu. Badania te pomogą ocenić stan zdrowia płuc danej osoby i wykluczyć inne możliwe choroby, które mogą powodować podobne objawy do choroby płuc.

Różnica między gruźlicą a chorobą płuc tkwi w przyczynie objawów. Choroba płuc jest spowodowana przez czynniki drażniące, takie jak wirusy, bakterie lub alergie. Kiedy osoba zaraża się gruźlicą, została na nią narażona poprzez kaszel lub kichanie od innej osoby. TB jest rozprzestrzeniana przez powietrze, gdy ludzie, którzy mają bakterie w ich ciała kaszel lub kichanie w pobliżu. W przypadku infekcji bakteryjnych choroby płuc można leczyć antybiotykami. Jednak gruźlica może być leczona antybiotykami tylko wtedy, gdy u danej osoby zdiagnozowano chorobę, wraz z kompletnym schematem leczenia.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić swojego lekarza. Wczesne wykrycie i leczenie choroby płuc pomoże zapobiec chorobie z bardziej poważne i potencjalnie śmiertelne.